Nowoczesna sieć z przełącznikami HP

Cel

Spółka Onninen, decydując się na inwestycję, liczyła na:

 • zwiększenie wydajności infrastruktury sieciowej,
 • zwiększenie bezpieczeństwa sieci,
 • zapewnienie stabilności i ciągłości pracy.

Zastosowane rozwiązania:

 • Przełączniki serii HP 2920-48G
 • Przełączniki serii HP 2530-24
 • Przełączniki serii HP 2530-48

Efekty

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom spółka Onninen osiągnęła:

 • wzrost bezpieczeństwa środowiska biznesowego,
 • wzrost wydajności i efektywności komunikacji,
 • niezawodnie działające przełączniki renomowanej firmy,
 • nowe możliwości rozwoju usługi procesów,
 • zapewnienie ciągłości pracy m.in. dzięki dożywotniej gwarancji Lifetime Warranty 2.0.
Nowoczesna sieć z przełącznikami HP

"U podstaw sukcesu w biznesie stoi efektywna komunikacja, którą umożliwia stabilna architektura sieciowa. W ramach projektu modernizacji sieci potrzebowaliśmy nowych przełączników zarówno do centrali firmy Onninen w Teolinie, jak i do 38 oddziałów terenowych. Po przeanalizowaniu złożonych nam ofert, wybraliśmy ofertę HP, która była najbardziej dopasowana do naszych potrzeb”.

– Paweł Staliński, Administrator IT, Onninen Sp. z o.o.

FIRMA

Onninen jest jednym z wiodących w Europie dostawców artykułów elektrotechnicznych, instalacyjno-sanitarnych, grzewczych i wentylacyjnych. Swoją działalność spółka rozpoczęła w fińskim mieście Turku, gdzie w 1913 roku Alfred Onninen założył małą firmę o profilu hydraulicznym. Firma szybko się rozwijała, poszerzając profil i zasięg swojej działalności. Już w latach 30. i 40. ubiegłego stulecia Onninen osiągnął na rodzimym rynku pozycję liczącego się hurtowego dostawcy w branży technicznej. W latach 50. spółka zdobyła wielu lojalnych klientów, a kolejne dziesięciolecia przynosiły stały wzrost obrotów. Onninen odniósł sukces handlowy i rozbudował sieć punktów sprzedaży. W latach 80. XX wieku rozpoczęto realizację długoterminowych projektów w zakresie logistyki i technologii informatycznej, przygotowując tym samym grunt dla zaawansowanych rozwiązań XXI wieku. Dziś Onninen skutecznie prowadzi swoją działalność na terenie Finlandii, Norwegii, Szwecji, Polski, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii.

„Nasza działalność skierowana jest do firm instalacyjnych, handlowych, wykonawczych, przemysłu, przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i firm z sektora energetycznego. Nasza Grupa posiada 150 lokalizacji w 8 krajach i ponad 130 000 produktów w swojej ofercie. Zatrudniamy łącznie 3000 pracowników, z czego w Polsce około 700 osób”.
– Paweł Staliński, Administrator IT, Onninen Sp. z o.o.

Różnorodność kulturowa Grupy w połączeniu ze zróżnicowanym rozwojem poszczególnych regionów nadają działaniom Onninen szczególny, dynamiczny charakter. Onninen pragnie być więcej niż tradycyjną firmą hurtową – chce stać się dla swoich klientów i dostawców najlepszym partnerem handlowym, oferującym nie tylko asortyment kilku branż w jednym miejscu, ale również doskonały serwis i sprawdzone rozwiązania w zakresie zarządzania i dystrybucji materiałów technicznych.

WYZWANIE

W Polsce spółka prowadzi działalność na terenie całego kraju dzięki sieci 38 hurtowni, Centrum Dystrybucyjnego w Teolinie koło Łodzi i systemowi zamówień internetowych OnnShop. Sprawną komunikację i wymianę danych, w tak rozproszonej terytorialnie organizacji, umożliwiała infrastruktura sieciowa, której szkielet został zbudowany w oparciu o przełączniki firmy Alcatel.


it

„Poprzednie rozwiązanie służyło nam ponad 5 lat. Korzystaliśmy z niego na zasadzie dzierżawy, więc gdy umowa dobiegła końca, stanęliśmy przed koniecznością zakupu nowych urządzeń. Postanowiliśmy wtedy sprawdzić inne dostępne na rynku urządzenia. Dotychczas używany sprzęt był już przestarzały technologicznie i mało wydajny. Przełączniki nie oferowały choćby obsługi Spanning Tree per VLAN, co dziś jest już standardem. Dlatego Spółka poszukiwała nowego rozwiązania, które zagwarantowałoby wysoką jakość i bezawaryjność działania".
– Paweł Staliński, Administrator IT, Onninen Sp. z o.o.

ROZWIĄZANIE

Pracownicy działu IT przeprowadzili dokładną analizę potrzeb i przygotowali zapytanie ofertowe.
Najlepszą propozycję przedstawiła firma FAST Sp. z o.o. z Łodzi, która od 20 lat na rynku łódzkim i nie tylko tym, zapewnia kompleksową obsługę biznesu w zakresie rozwiązań i usług IT.

"Otrzymaliśmy kilka propozycji, ale, biorąc pod uwagę stosunek funkcjonalności do ceny, najkorzystniejsza okazała się oferta na urządzenia firmy HP przedstawiona przez firmę Fast Sp. z o.o.. Do wyboru przekonały nas m.in. możliwości techniczne urządzeń oraz wieczysta gwarancja na przełączniki, która obowiązuje tak długo, jak długo są one w posiadaniu pierwszego nabywcy, czyli firmy Onninen".
– Paweł Staliński, Administrator IT, Onninen Sp. z o.o.

Projekt obejmował dostawę, konfigurację oraz instalację przełączników HP serii 2920-48G i serii 2530-24/48 w centrali firmy oraz 38 oddziałach terenowych. Zarówno Onninen jak i Fast mają bogate doświadczenie związane z różnymi wdrożeniami i doskonale zdawały sobie sprawę, że implementacja rozwiązania przy tak rozproszonej organizacji wymaga starannego zaplanowania i dobrej koordynacji. Dlatego pierwszym etapem implementacji było wspólne przygotowanie harmonogramu prac.

 

it

" W celu sprawnego przeprowadzenia prac przygotowano najpierw listę hurtowni Onninen z kontaktami do ich kierowników. Na podstawie otrzymanej konfiguracji przygotowaliśmy wszystkie urządzenia
w ten sposób, aby w jak najkrótszym czasie była możliwa zamiana urządzeń na nowe nie wpływająca na komfort pracy w danym
oddziale. Przełączniki zostały rozesłane do punktów za pomocą wewnętrznego transportu spółki Onninen. Następnie w ramach ustalonych tzw. okien serwisowych nasz pracownik instalował i uruchamiał nowe urządzenia. Cała operacja odbyła się z minimalną przerwą w pracy każdego oddziału."
– Janusz Kaczorowski, FAST Sp. z o.o.

Wdrożenie przebiegło bez przeszkód i zgodnie z założonym harmonogramem. Całość prac udało się wykonać w maksymalnie krótkim czasie – zaledwie po 12 dniach cała organizacja pracowała już na nowym sprzęcie.

"Słowa pochwały należą się firmie wdrożeniowej, która przeprowadziła cały proces w sposób wzorowy. Wszytko zostało dobrze przemyślane i przygotowane, a prace we wszystkich 38 oddziałach w Polsce przebiegały w sposób właściwie nieodczuwalny dla pracy firmy. To naprawdę było spore wyzwanie".
– Paweł Staliński, Administrator IT, Onninen Sp. z o.o.

KORZYŚCI

Zastosowanie przełączników HP pomogło stworzyć spółce Onninen wydajną i stabilną infrastrukturę sieciową dostosowaną do rosnących potrzeb przedsiębiorstwa.

"Wymiana przełączników to wyraźna poprawa efektywności pracy i nowa jakość komunikacji. Najlepiej widoczne jest to w naszej centrali, gdzie całą sieć zbudowaliśmy wyłącznie z przełączników gigabitowych. Dodatkowo nowe przełączniki spełniają wszystkie nasze oczekiwania i pozwalają myśleć o dalszym rozwoju infrastruktury sieciowej".
– Paweł Staliński, Administrator IT, Onninen Sp. z o.o.

Wdrożenie rozwiązań HP gwarantuje spółce bardzo duże możliwości rozwoju
infrastruktury sieciowej w przyszłości i maksymalną niezawodność podczas przetwarzania dużych ilości danych.

Dodatkową zaletą jest dożywotnia gwarancja Lifetime warranty 2.0 dla zakupionych produktów sieciowych. W razie jakiejkolwiek awarii, tuż po zgłoszeniu usterki nowy sprzęt natychmiast wysyłany jest do klienta. Pozytywne efekty związane z wdrożeniem przełączników HP wpłynęły na dalsze plany rozwoju infrastruktury sieciowej. 

"Nasza spółka stale się rozwija, a co za tym idzie, jej środowisko informatyczne również jest coraz większe. Dotychczas nie posiadamy oprogramowania do zarządzania siecią, ale być może kolejnym krokiem będzie jego zakup. Z pewnością centralne zarządzanie systemami IT pozwoli zredukować koszty i zwiększyć efektywność działań. To właśnie mamy na celu, wprowadzając kolejne rozwiązania do organizacji".
– Paweł Staliński, Administrator IT, Onninen Sp. z o.o.